Јоаким (цар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јоаким (хебр. יהוֹיָקִים) — еврејски цар, со првобитно име Елијаким. Јоаким владеел помеѓу 609 и 598 г. пр. н. е..[1]

Бил син на Јосиј од Зевуда ќерка на Федај и цар на царството Јудеја. Имал жена по име Неуста и татко на цар Јоахин (Јехониј).

Ги имал запално ракописите со прорекувањата на Еремија.

Спомнат во[уреди | уреди извор]

 • 2 Цар. 23:34-36
 • 2 Цар. 24:1-6, 19
 • 1 Лет. 3:15-16
 • 2 Лет. 36:4-5, 8
 • Ерем. 1:3
 • Ерем. 22:1, 36
 • Ерем. 26:1, 21-23
 • Ерем. 27:1, 20
 • Ерем. 28:4
 • Ерем. 35:1
 • Ерем. 36:1, 9, 28-32
 • Дан. 1:1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Dan Cohn-Sherbok, The Hebrew Bible, Continuum International, 1996, стр. x. ISBN 030433703X

Оваа статија содржи текст јавнодоменскиот Истонов библиски речник, издаден во 1897 год.

Јоаким (цар)
Помлада гранка на Јудиното племе
Претходник
Јоахаз
Цар на Јудеја
609 п.н.е. - 598 п.н.е.
Наследник
Јехониј