Јоаким Вит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Joachim Witt
Основни податоци
Години активност1977–present
Јоаким Вит на 9 години. Ноќен фестивал на културата во Нојерн, Германија.

Јоаким Вит (роден на 22 февруари 1949 година во Хамбург, Германија) е германски музичар и глумец .

Животот и работата[уреди | уреди извор]

Јоаким Вит беше гитарист/пејач во серијата „Краутрок“ од 1970-тите, Даузенберг. Со нив излегол три албуми, „Duesenberg“ (1977), „Duesenberg 2“ (1978) и „Strangers“ (1979), пред да започнат соло кариера како пејач и глумец.

Јоаким Вит стана главен ѕвезда на германската поп-сцена во текот на 1980-тите со огромни хитови, а како еден од најголемите е „Goldener Reiter“. Тој беше едно од најголемите имиња на " Ное Дојче веле " (Нов германски правец), од кои исто така беа дел од изведувачите како Нена и Фалко.

Тој направи голем пресврт кон крајот на 1990-тите, кога постигна голем хит со "Die Flut", дует со Петар Хепнер, пејач на популарната група германски синтипоп Волфсхајм . Албумот на Вит " Бајројт 1 " (1998) постигна платина во Германија и Австрија. „Бајројт 2“ следел две години подоцна. Тој соработувал со уметници како Апокалиптика, Омф!, Ангелзом, Тило Волф од Лакримоза и неодамна, германската електропроп група Пурвиен.