Јирген Ротерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јирген Ротерс, 2012

Јирген Ротерс (роден 15 јануари 1949 во Косфелд, Северна Рајна-Вестфалија) е германски политичар и член на СПД. Од 21 октомври 2009 тој е градоначалник на Келн. Јирген Ротерс студирал право од 1968 до 1974, оженет и има три деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]