Прејди на содржината

Јешил џамија (Преглово)

Координати: 41°27′54.11″N 21°07′11.36″E / 41.4650306° СГШ; 21.1198222° ИГД / 41.4650306; 21.1198222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јешил џамија

Поглед на селската џамија

Координати: 41°27′54.11″N 21°07′11.36″E / 41.4650306° СГШ; 21.1198222° ИГД / 41.4650306; 21.1198222
Место Преглово
Општина Општина Пласница
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Изградена XIX век
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Јешил џамија или Зелена џамија — стара џамија во селото Преглово, во Општина Пласница, Македонија.[1]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во самото село Преглово.

Историја

[уреди | уреди извор]

Џамијата потекнува од XIX век.[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 118–119.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]