Јесниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесниц
Градски дел во Рагун-Јесниц
Административна зграда во Јесниц
Административна зграда во Јесниц
Административна зграда во Јесниц
Грб на Јесниц
Јесниц во рамките на Германија
Јесниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 71 м
Население 3.681  (31 декември 2006)
 - Густина 263 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06800
Повик. бр. 03494
Портал www.jessnitz.de
Координати 51°41′N 12°18′E / 51.683° СГШ; 12.300° ИГД / 51.683; 12.300Координати: 51°41′N 12°18′E / 51.683° СГШ; 12.300° ИГД / 51.683; 12.300

Јесниц (германски: Jessnitz) — град и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Мулде, северно од Битерфелд. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Рагун-Јесниц.