Јесика Лиедберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јесика Лиедберг
Јесика Лиедберг во 2012.
Роден(а)7 октомври 1969 (1969-10-07) (52 г.)
Линдом, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
ПартнерГустаф Хамерстен]

Јесика Мартина Лиедберг (родена на 7 октомври 1969 година во Линдоме, Гетеборг, Шведска) е шведска глумица. Таа е во врска со Густаф Хамарстен.[1] Студирала на Шведската национална академија за мимика и глума 1989 – 92 година.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 1992 година - Се гледаме во Краков
  • 1996 година - Се појавува кралот на реката
  • 1998 година - Чекајќи го тенорот
  • 2000 година - Заедно
  • 2000–2002 година - Бродската компанија (ТВ)
  • 2004 година - Конечно
  • 2009 година - Фотографот на свадбата
  • 2012 година - Канцеларијата (ТВ)
  • 2018 година - Сива зона (ТВ)

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. http://www.svd.se/kultur/pa-vag-mot-succe_3224353.svd

Надворешни врски[уреди | уреди извор]