Јесенице (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јесенице
Jesenice
град и општина
Jesenice1.jpg
Грб на Јесенице
Грб
Јесенице се наоѓа во Словенија
Јесенице
Местоположба на градот.
Координати: 46°26′ СГШ 14°03′ ИГД / 
Држава  Словенија
Управа
 • Градоначалник Томаж Том Менцингер
Површина
 • Вкупна 75,8 км2
Население (2002)[1]
 • Вкупно 21.620
 • Густина 28.522.427.440.633/km2
Часовен појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)

Јесенице (словенечки: Jesenice) е град и општина во Словенија. Градот се наошѓа на Караванките во близина на границата со Австрија на север. Во Словенија, овој град е познат по големата компанија за челик која се наоѓа во Јесенице.[2] Традиционално градот се поврзува со обработка на железо.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]