Јероѓакон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на православен јероѓакон. Орар зад штит и црна камилавка

Јероѓакон (грчки: Ἱεροδιάκονος) – посветен ѓакон, калуѓер-ѓакон во православната црква[1]. Терминот буквално значи „свет служител“ (на Бога).

За да се ракоположи во ѓакон, лицето треба да биде или оженето или замонашено.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јероѓакон на ДРМЈ