Јерен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натпис на влезот во Јереновата пештера во провинцијата Хубеј

Јерен (кинески: 野人) е легендарно суштество за кое се вели дека се уште е неоткриен вид на хоминид. Наводно живее во оддалечени планински шумски подрачја на провинцијата Хубеј во Кина.[1] Сведоци зборуваат дека суштесвото е прекриено со црвенкасти влака. Постојат сведоци кои зборуваат дека има бели влакна. Се проценува дека е висок 6-8 метри, но некои тврдат дека е повисок од 10 метри. Како и американскиот Бигфут, Јерен наводно е мирно и тихо суштество кое бега кога ќе види луѓе.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dikötter, Frank (1997). The Construction of Racial Identities in China and Japan: Historical and Contemporary Perspectives. C. Hurst & Co. Publishers. стр. 30–31. ISBN 978-1-85065-287-8.
  2. https://web.archive.org/web/20100216135627/http://weblogs.elearning.ubc.ca/leftcoastleaner/yeren.jpg
  3. Mysteries of the Unexplained. Reader's Digest Press. 1982. стр. 164.
  4. „The Yeren“. monstrous.com. 24 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 2012-09-24. Посетено на 2 април 2010.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]