Јени џамија (Пласница)

Координати: 41°28′50.53″N 21°07′05.34″E / 41.4807028° СГШ; 21.1181500° ИГД / 41.4807028; 21.1181500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јени џамија

Поглед на селската џамија

Координати: 41°28′50.53″N 21°07′05.34″E / 41.4807028° СГШ; 21.1181500° ИГД / 41.4807028; 21.1181500
Место Пласница
Општина Општина Пласница
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Јени џамија (или Нова џамија) — понова џамија во селото Пласница, во истоимената општина, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа на самиот влез во селото, веднаш покрај брегот на реката Треска, од левата страна на патот кој води до селото Пласница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]