Јени јол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јени Јол е женско македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е бавно оро кое се игра со мали чекори и изразито играње со колковите. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот. Ритамот е двочетвртински.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 42-44