Јелоустон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Јелостоун
Yellowstone National Park
МСЗП - Категорија II (Национален парк)
МестоВајоминг, Монтана и Ајдахо, САД
Најблизок град/
Координати44°36′0″N 110°30′0″W / 44.60000° СГШ; 110.50000° ЗГД / 44.60000; -110.50000Координати: 44°36′0″N 110°30′0″W / 44.60000° СГШ; 110.50000° ЗГД / 44.60000; -110.50000
Површина898.317ha [1]
Основан1 март 1872
Посетители3.151.343[2] (во 2007)
Светско наследство1978


Гејзерот Олд Фејтфул исфрла термална вода приближно на секои 91 минути.

Националниот парк Јелостоун е заштитен од Конгресот на САД на 1 март 1872., и е лоциран во државите Вајоминг, Монтана и Ајдахо. Паркот бил прв од својот вид во светот, и е познат по животинскиот свет и по геотермалните извори. Индијанците го населувале овој регион уште пред 11.000 години. Организирано истражување на областа немало сѐ до 1860-тите.

Паркот опфаќа површина од 8.983 км², (приближно колку 1/3 од површината на Република Македонија) со езера, кањони, реки и планински венци.[1] Езерото Јелостоун е едно од најголемите планински езера во САД, и се наоѓа во кратерот на вулкан кој сѐ уште се смета за активен. Половина од светските геотермални појави се во Јелостоун, предизвикани од постојаниот вулканизам.[3] Истечена лава и карпи исфрлени од ерупции ја прекриваат површината на паркот. Паркот го претставува најголемиот преостанат речиси недопрен екосистем на северната Земјина хемисфера.[4]

Стотици видови на цицачи, птици, риби и влекачи се документирани, вклучувајќи и некои кои се загрозени или во опасност од исчезнување.[1] Огромните шуми и ливади се населени и со ендемични видови на растенија. Во паркот живеат и гризли мечки, сиви волци и слободни стада на бизони и елени. Секоја година се случуваат и шумски пожари: во 1988 изгорела речиси една третина од паркот.

Јелостоун нуди и рекреативни можности за туристите: пешачење, кампување, возење со чамци, рибарење и прошетки. Асфалтирани патишта водат до сите позначајни атракции. Зимно време, на туристите на располагање им се и тури со снежни санки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Yellowstone Fact Sheet“. National Park Service. 10 август, 2006. конс. 2007-03-07. 
  2. „History of total annual visits for Yellowstone NP“. Park Visitation Report. National Park Service. конс. 2008-06-18. 
  3. „Geothermal Features and How They Work“. National Park Service. 17 февруари, 2007. конс. 2007-04-08. 
  4. Schullery, Paul. „The Greater Yellowstone Ecosystem“. Our Living Resources. U.S. Geological Survey. конс. 2007-03-13. 

Шаблон:Национални паркови во САД