Јеленогурско Војводство

Координати: 50°54′12″N 15°44′04″E / 50.903333° СГШ; 15.734444° ИГД / 50.903333; 15.734444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеленогурско Војводство

Јеленогурско Војводство (полски: województwo jeleniogórskie) претставувала единица на административна поделба и локална власт во Полска во годините 1975-1998 година, заменета со Долношлеското Војводство. Нејзиниот главен град бил Јелења Гура.

Најолеми градови (население во 1995 година)[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

50°54′12″N 15°44′04″E / 50.903333° СГШ; 15.734444° ИГД / 50.903333; 15.734444