Јелена Костов

Од Википедија — слободната енциклопедија

 Јелена Костов (Димитровград, СФРЈ, 23 ноември 1983 година) е српска поп-фолк пејачка која се натпреварувала во Ѕвездите на Гранд, сезона 2008-2009 година.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Јелена Костов е родена во Димитровград во Србија, мал град во близина на Бугарија. Основно училиште завршила во родниот Димитровград, а средно музичко училиште во Ниш и Музичката академија исто така во Ниш. Таа во четвртата сезона била учесник во Ѕвездите на Гранд, стигна до самиот крај на натпреварувањето и го зазеде седмото место во финалната емисија. Како награда ја добила песната Нисам била спремна . Во 2016 година ја објавила песната 1005.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Моје друго ја (2018)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Нисам била спремна (2009)
 • Због тебе (2009)
 • Она не зна за мене (2010)
 • Одлазите сви (2011)
 • Немој да ме молиш (дует со Петар Митиќ) (2012)
 • Очи пропалице (2012)
 • Седам година (2012)
 • Воли ме и чувај ме (дует со Ливе Банд) (2012)
 • Себична (2013)
 • Волим да те волим (дует со Фул Стрике) (2013)
 • Ракија и дискотека (дует со Џус) (2013)
 • Једина у граду (2014)
 • Љубави нема (2014)
 • Нагле промене (дует со Стефаном Јаковљевиќ) (2014)
 • Бичу јача (2015)
 • 1005 (2016)
 • Луда, еуфорична (2017)
 • Хеј, српски причам ти (2017)
 • Понекад (дует со Амар Гиле) (2018)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Себична 2013 LP Cinematography
Волим да те волим 2013
Једина у граду 2014 Identity & Djolo Videos
Љубави нема 2014 ByteFx
Нагле промене 2014 Ведад Јашаревиќ
Бичу јача 2015 Ведад Јашаревиќ
1005 2016 Ведад Јашаревиќ
Луда, еуфорична 2017 Ведад Јашаревиќ
Еј, српски причам ти 2017 Ведад Јашаревиќ
Она не зна за мене 2018 NN Media
Да је дан к'о година 2018 NN Media
Памети збогум 2018 NN Media
Моје друго ја 2018 Владислав Митиќ, Горан Срданов, Зоран Лончаревиќ
Моја земља 2018 Дејан Миличевиќ
Понекад 2018 Амар Гегиќ
То ти је завршено 2021 Ведад Јашаревиќ
Друга шанса 2023 Ведад Јашаревиќ

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Jelena Kostov, Приступљно 27. 8. 2017.