Ја познавав добро

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ја познавав добро“ (италијански: Io la conoscevo bene) – филм на режисерот Антонио Пјетранџели (Antonio Pietrangeli) од 1965 година. Пјетранџели е автор и на сценариото, заедно со Руџеро Макари (Ruggero Maccari) и Еторе Скола (Ettore Scola). Главните улоги ги играат: Стефанија Сандрели (Stefania Sandrelli), Марио Адорф (Mario Adorf), Жан-Клод Бријали (Jean-Claude Brialy) и Уго Тоњаци (Ugo Tognazzi). Во 1966 година, Пјетранџели ја освоил италијанската награда „Златен пехар“ за најдобар режисер, а истата година, филмот освоил и неколку награди на Меѓународното здружение на италијанските филмски новинари, и тоа: „Сребрена лента“ за најдобар режисер (Пјетранџели), за најдобар спореден глумец (Тоњаци), за најдобро сценарио итн.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Адриијана (ја игра Сандрели) е девојка од едно провинциско место. Таа одлучува да се пресели во Рим за да стане славна...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dobro sam je poznavao, talijanski fim (пристапено на 5.6.2022)