Прејди на содржината

Јајчарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јајчарка
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Ресести габи
Семејство: Пупавки
Род: Пупавка
Вид: Јајчарка
Научен назив
Amanita caesarea
(Scop.) Pers. (1801)
Синоними
  • Agaricus caesareus Scop. (1772)

Јајчарка (науч. Amanita caesarea) — вид на печурка. Јајчарката е печурка која се конзумира и може да се пронајде во Јужна Европа и Северна Африка. Иако научно била опишана во 1772 година од Џовани Антонио Скополи, печурката била познат деликатес меѓу водечката елита на Римското Царство.[1]

Латинското научно име на печурката е amanita caesarea. Најчесто користено македонски име во Македонија е „јајчарка“, но се користат и поимит „булка“, „царска печурка“ или „благва“.

Зачетокот на печурката е во чаура во вид на јајце во бела боја од која излегува телото на печурката. Печурката претпочита топли и суви места, листопадни шумски предели. Најчесто може да се сретне во дабови шуми и насади на питом костен.

Шапката на печурката има големина од 8 до 30 см пречник. Во раната фаза на растот има јајцевидна форма, а потоа станува во вид на полутопка. Често е мазна. Дршката има големина од 5 до 15 см и е во цилиндрична форма.

Јадливост

[уреди | уреди извор]

Оваа печурка е јадлива и е со извонреден квалитет. Само треба да се внимава, при самата берба, да не се помеша со видот на печурка мувоварка (Amanita muscaria), која е отровна,

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Volk, Tom. „Tom Volk's Fungus of the Month for March 2002“. Посетено на 17 November 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]