Прејди на содржината

Јајцерез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јајцерез

Јајцерезник — прибор за подготовка на храна кој се користи за брзо и рамномерно да се исечат излупени, тврдо варени јајца. Јајцерезot се состои од затворен сад за држење на јајцето и сечила[1][2].

Јајцерезникот бил измислен на почетокот на XX век од страна на Вили Абел (1875-1951). Првите јајцерезници биле произведени во Берлин[3].

Некои резачи за јајца кои имаат тенки жици може да се користат како гудачки инструменти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Egg slicer," in Charles G. Sinclair, ed., The International Dictionary of Food and Cooking, p. 184. Peter Collin Pub., 1998. Google Book Search. Посетено на December 11, 2009.
  2. David Joachim, The Clever Cook's Kitchen Handbook: 5037 Ingenious Hints, Secrets, Shortcuts and Solutions, p. 161. Rodale Inc., 2002. Google Book Search. Посетено на December 11, 2009.
  3. „The Egg Slicer was a World-Wide Success (in German)“. April 23, 1997. Архивирано од изворникот на 2015-06-27. Посетено на December 1, 2015.