Прејди на содржината

Јахја Алави Фард

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јахја Алави Фард (курдски: Yehya Elewî Ferd) — роден на 1973 година во Бојнорд Иран. Тој е курдски поет, новинар и писател на детска литература.

Јахја Алави Фард се преселил во Ком во 1993 година. Неговата прва книга со збирка на поезија „Времињата се интересни“ е објавена во 2005 година. Тој има добиено награди во Иран, вклучително шестата книга на сезони, националниот фестивал во Бахар (на универзитетите) и петтиот фестивал на детски печат.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Блогот на Јахја Алави (англиски)
  2. „Македонска Ризница 9“ (PDF). Посетено на 1 April 2013.