Јас сум легенда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Јас сум легенда
(I Am Legend)“
I am legend teaser.jpg
Режисер Францис Лоренс
Продуцент Акива Голдсмен
Сценарист Ричард Матесон (роман)
Настапуваат Вил Смит
Жанр научна фантастика, хорор
Музика Џемјс Њутон Ховард
Дистрибутер Warner Bros
Премиера 14 декември 2007
Времетраење 101 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $150,000,000
Бруто заработка $584,015,483

Јас сум легенда (англиски: I Am Legend) е научнофантастичен хорор филм од 2007 год. Филмот е римејк на филмот Омега човек од 1971, а во главната улога се појавува американскиот актер Вил Смит.

Приказна[уреди | уреди извор]

“Моето име е Роберт Невил. Преживеав. Ако има уште некој, било кој... знај не си сам!” – е очајничката порака на генијалниот научник Роберт Невил ( Вил Смит ). Но науката не можела да го прекине смртоносниот вирус, страшен, злобен и – направен од човечка рака. Необјаслив имун, Роберт е единствениот преживеан човек во она што останало во Њујорк, а можеби и во светот. Додека како последна надеж за човечкиот вид, очајнички се обидува да го уништи вирусот и со помош на сопствената имуна крв да го открие лекот против овој вирус.