Прејди на содржината

Јас Марина (патека)

Координати: 24°28′2″N 54°36′11″E / 24.46722° СГШ; 54.60306° ИГД / 24.46722; 54.60306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Писта Јас Марина
Патеката Јас Марина
МестоЈас, Абу Даби, ОАЕ
Часовен појасГСВ +4
Координати24°28′2″N 54°36′11″E / 24.46722° СГШ; 54.60306° ИГД / 24.46722; 54.60306
Сместивост60,000
Оддел на ФИА1
СопственикВлада на Абу Даби
СтопанусувачРаководство за мотоспорт на Абу Даби
Изградбата почналамај 2007
Отвореноктомври 2009
Трошок на изградба800 милиони £[1]
1.322 милијарда $
893 милиони
3.792 милијарди дирхами
АрхитектХерман Тилке
Главни настаниФормула 1
Голема награда на Абу Даби (2009–досега)
Азиски серии на Ле Ман
4 часа на Абу Даби (2021)
Азиско првенство на Ф3 (2020–досега)
Емиратско првенство на Формула 4 (2016–досега)
Светски реликрос на Абу Даби (2019)
V8 Суперкарс Јас V8 400 (2010-2012)
ГТ1 светско првенство на ФИА (2010-2011)
Серии Азија на ГП2, тркање на право, Заливски 12 часа, Светски триатлонски серии
Патека за Голема награда
Должина5.554 км
Кругови21
Најбрз круг1:39.283 (Обединето Кралство Луис Хамилтон, Мерцедес, 2019, Ф1)
Завртена патека
Должина4.730 км
Кругови19
Најбрз круг1:37.745 (Франција Жил Бјанки, Лотус АРТ, 2011, ГП2 Азија)
Северна патека
Должина3.130 км
Кругови10
Најбрз круг1:10.027 (Обединето Кралство Оли Колдвел, Сиберфејл Енерџи Дубаи, 2018, Формула 4)
Јужна патека
Должина2.360 км
Кругови12
Најбрз круг59.572 (ЈАР Џонатан Абердин, Тим Мотопарк, 2017, Формула 4)
Мрежно местоyasmarinacircuit.com

Патеката Јас Марина (арапски: حلبة مرسى ياس) — дом на Големата награда на Абу Даби. Кружницата била дизајнирана од Херман Тилке,[2][3] и се наоѓа на островот Јас, на околу 30 минути од главниот град на ОАЕ, Абу Даби. Јас Марина е втора патека во Формула 1 на Блискиот Исток, а првата е во Бахреин. За службено отворање на патеката бил одржан дводневен тест на Серијата Азија на ГП2, кој бил одржан една недела пред Големата награда на Абу Даби во 2009 година.[4] Исто така, била домаќин на настанот за отворање на австралиските серии V8 Суперкарс , Јас V8 400, во февруари 2010 година.[5][6] Надвор од моторспорт, кружницата била искористена за последната фаза од воведната велосипедска трка на Трката Абу Даби во 2015 година.[7] Пистата има дозвола од прв степен на ФИА.[8]

Дизајн[уреди | уреди извор]

Сателитска слика на пистата, како што била во 2018 година.

Дваесет и еден свиок се превиткува преку островот Јас во близина на брегот на Абу Даби,[9] поминувајќи го пристаништето и преку Yas Hotel Abu Dhabi дизајниран од страна на архитектите со седиште во Њујорк, Хани Рашид и Лиз Ен Кутур на Asymptote Architecture со впечатлив фасадно-осветлувачки дизајн на Рохиер фан дер Хејде, и терајќи се низ неколку долги правци и тесни агли.

Пристанишно заснованиот развој вклучува забавен парк, воден парк, како и станбени површини, хотели и плажи.

Колото има пет трибински места (Главна трибина, Западна трибина, Северна трибина, Јужна трибина и Пристанишна тривина (наречена и Поддршна)) и дел од нејзиниот излез на питната линија водејќи под патеката. Исто така, сместена е и екипната зграда зад питната зградата, медија центар, патеката за на право и ВИП кулата.[10] Дополнително, една од површините со втор круг води под Западната трибина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Yas Marina aiming for an 'excellent event'. PlanetF1.com. 29 октомври 2009. Архивирано од изворникот на 1 ноември 2009.
  2. „Tilke GmbH – Projects – Category“. tilke-ac.de. 29 октомври 2009. Посетено на 1 јуни 2021.
  3. „Yas Marina Circuit construction progressing“. gulfnews.com. 29 October 2009. Архивирано од изворникот на 29 January 2009. Посетено на 30 October 2009.
  4. „GP2 race will officially open Yas Marina Circuit“. Gulf News. Al Nisr Publishing. 12 август 2009. Архивирано од изворникот на 15 август 2009. Посетено на 1 јуни 2021.
  5. „Motorsport: Middle Eastern double-header for V8 Supercars“. nzherald.co.nz. 29 октомври 2009. Посетено на 1 јуни 2021.
  6. „Abu Dhabi start confirmed“. v8supercars.com.au. 29 октомври 2009. Архивирано од изворникот на 14 септември 2009. Посетено на 1 јуни 2021.
  7. „Chaves wins inaugural Abu Dhabi Tour“. cyclingnews.com. 11 октоври 2015. Посетено на 1 јуни 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  8. „LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS“ (PDF). ФИА. 6 февруари 2015. Посетено на 1 јуни 2021.
  9. „Motorsport: Abu Dhabi debut marks F1 driver shake-up“. nzherald.co.nz. 29 октомври 2009. Посетено на 1 јуни 2021.
  10. „Abu Dhabi breaks cover“. Autosport. 194 (4): 10. октомври 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]