Јасмин Вагнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јасмин Вагнер (родена на 20 април 1980 година), повеќе позната како Blümchen, е поп и денс пејачка, глумица, модел и портпаролката . Иако ги издава своите англиски албуми под името Blossom, нејзиното германско сценско име "Blümchen", всушност, се преведува како "флорет" или "мал цвет ".

Родена е во Хамбург како ќерка на германски отец и хрватска мајка. Таа почнала да настапува како мажоретка на тимот " Хамбург Сините Ангели", тим поврзуван со американскиот фудбалски тим Хамбург Сини Ѓаволи . Во 1995 година, кога имала само 15 години, ја започнала својата музичка кариера под името Blümchen. Таа станала најуспешна германска пејачка од 1990-тите. Јасмин исто така објавила повеќе синглови и албуми во другите германски земји, Скандинавија и Азија.

Вагнер, ноември 2006 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]