Јасмина Чакар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јасмина Чакар
Родена 4 јули 1939 (1939-07-04) (80 г.)
Битола, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање пијанистка, универзитетска професорка


Јасмина Чакар (4 јули 1939 во Битола) — македонска пијанистка и универзитетска професорка на ФМУ во Скопје.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Музичката академија во Загреб (Д. Лукиќ, 1963 година). Магистрирала на ФМУ во Скопје (В. Крпан, 1976 година). Професор на ФМУ од 1967 година до 2003 година. Концертирала како солист и во различни состави, во Македонија и во повеќе европски земји. Особено активен и ценет пијано-соработник, со реализирани над триста концертни вечери од тој вид со домашни уметници, како и со гостувачки солисти.

Награди[2][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чалгии“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1613. (2009). Скопје: МАНУ.
  2. Андоновска, Ленче; Ѓоргиевски, Науме, Николов, Благој, Огненовски, Трајко, Пешевска, Гордана, Стефановска, Анета, Талеска, Светлана (2007). Значајни личности за Битола. Битола: НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола. стр. 251. ISBN 978-9989-2783-0-3.CS1 maint: multiple names: authors list (link)