Јасенки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јасенки
Ясенки
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°16′14″N, 28°55′34″E

Општи податоци
Име
- изворно
Јасенки
  Ясенки
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 1,39 км²
Население
Население 517

Јасенки (украински: Ясенки) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.