Јарослављ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јарослав)
Прејди на: содржини, барај
Jaroslavl from Kremlin.jpg

Јарослављ (руски: Яросла́вль) е град во Јарославската област, Русија.

Клима[уреди | уреди извор]

Целосно замрзната река во Јарослављ (зима 2006)

Јарослав има типична континентална клима. Најладниот месец во годината е јануари со просечна температура од −8.2 °C (17.2 °F).

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Наводи[уреди | уреди извор]