Јапи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапи
Јапи во традиционална облека за време на прослава на Јапскиот ден
Вкупен број
ок. 15,000
Подрачја со значајно население
 СД Микронезија 13,400
 САД1,600
Јазици
јапски, англиски
Вероисповед
христијанство
Сродни народи
микронезиски народи

Јапите се микронезиски народ кој е староседелски народ на островот и сојузната држава Јап во СД Микронезија. Јапите се најброен народ во сојузната држава.

Историја[уреди | уреди извор]

Јапите имале добри контакти и однос со околните микронезиски народи и пред доаѓањето на Европејците во регионот. Јапските морепловци пловеле до Палау за камења. Каролинските морепловци го посетувале Јап за време на кризни периоди. Шпанските и германските трговци го колонизирале Јап во 1885 година и започнало христијанизирањето, односно, покрстувањето на народот. Јапонската морнарица го зазела острвот во 1914 година.[1] По Втората светска војна, Јап бил дел од Доверливите територии на Тихоокеанските Острови. Во 1978, Јап станал дел од новосоздадената независна СД Микронезија.[2]

Јапската култура историја и јазик денес се изучува во основноте и средни училишта во државата.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пред Втората светска војна, Јап се соочувал со криза во однос на депопулацијата на островот поради болести и асимилација од Европејците. Антибиотиците по Втората светска војна помогнале да се одбрани населението од европските болести и да се зголеми бројот на населението.[3]

Според пописот од 1994 само 48.1% од населението на Јап се изјаснило како Јапи. Во 2000 година бројот достигнал до 49.1%.[4] Според податоците од 2010 5.7% од населението на СД Микронезија биле Јапи.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lingenfelter, Sherwood Galen (1975). Yap: Political Leadership and Culture Change in an Island Society. Honolulu, HI: University Press of Hawaii. ISBN 0824803019.
  2. „FSM History“. Government of the Federated States of Micronesia. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 21 August 2016.
  3. Lingenfelter, Sherwood (1996). „Yap“. Encyclopedia of World Cultures. The Gale Group. Посетено на 21 August 2016.
  4. Yap State Census Report: 2000 FSM Census of Population and Housing (PDF). Government of the Federated States of Micronesia. December 2002. стр. 56–57. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-02. Посетено на 2020-04-01.
  5. „Australia-Oceania :: Micronesia, Federated States of“. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 20 August 2016.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Throop, C. Jason (2010). Suffering and Sentiment: Exploring the Vicissitudes of Experience and Pain in Yap. Berkeley: University of California Press. ISBN 9780520260573.