Јапакани

Координати: 17°24′10″S 63°53′06″W / 17.40278° ЈГШ; 63.88500° ЗГД / -17.40278; -63.88500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапакани
Yapacaní
Јапакани is located in Боливија
Јапакани
Јапакани
Местоположба во Боливија
Координати: 17°24′10″S 63°53′06″W / 17.40278° ЈГШ; 63.88500° ЗГД / -17.40278; -63.88500
ДржаваБоливија
ДепартманСанта Крус
ПокраинаИчило
Основан23 август 1953
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Час. појасUTC-4

Јапакани или Вилја Јапакани (шпански: Yapacaní, Villa Yapacaní) е град во Боливија. Јапакани е најголем град во покраината Ичило во департманот Санта Крус. Градот се наоѓа на западниот брег на реката Јапакани, на устието на реката Суруту. Јапакани се наоѓа на 100 км северозападно од Санта Крус де ла Сиера. Градот бил основан на 23 август 1953 година, а пред тоа на местото имало воена база наречена Ел Командо.[1]

Население[уреди | уреди извор]

На пописот од 1992 година градот имал население од 8.585 жители, на пописот од 2001 имал население од 14.665 жители и на пописот од 2008 година имал 21.622 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bolivia Website“. Архивирано од изворникот на 2008-07-10. Посетено на 2012-05-03.
  2. World Gazatteer[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]