Јан Палах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Палах

Јан Палах (чешки: Jan Palach; 11 август 194819 јануари 1969) — чешки студент по историја и политичка економија на Карловиот универзитет во Прага.Извршил самоубиство со самозапалување во знак на политички протест против инвазијата на Чехословачка од страна на СССР.[1]

Во август 1969 година трупите на Советскиот Сојуз навлегле во Чехословачка за да ги уништат либерализирачките реформи на владата на Александар Дубчек, наречени Прашка пролет. Јан Палах бил прв од група студенти кои решиле да се жртвуваат во знак на протест против инвазијата. Палах се самозапалил на 16 јануари 1969 год. на прашкиот Вацлавскиот Плоштад. Неговиот чин често се смета за симболичен гест кој го означил почетокот на крајот на Железната завеса.[2][3]

Палах пред смртта упатил широко распространет повик до другите студенти да не го следат неговиот пример. Неговиот погреб се претворил во масовен протест против окупацијата.[4] Еден месец подоцна, на 25 февруари 1969 година, уште еден студен, Јан Зајиц, се самозапалил на истото место. Во април истата година нивниот пример го следел Евжен Плоцек во Јихлава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Чешка одбележува 44 години од смртта на Јан Палах“ (на македонски). Плус Инфо. 19 јануари. http://www.plusinfo.mk/vest/76891/Cheshka-odbelezhuva-44-godini-od-smrtta-na-Jan-Palah. посет. 16 април 2013 г. 
  2. „Во Прага одбележана 41-годишнина од самозапалувањето на Јан Палах“ (на македонски). ИдиВиди. 18 јануари. http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/574713/index.htm. посет. 16 април 2013 г. 
  3. „Чешка си припомнува на Јан Палах“ (на македонски). Дојче Веле. 16 јануари 2004. http://www.idividi.com.mk/vesti/evropa/740920/index.htm. посет. 16 април 2013 г. 
  4. „Човечки факел“ (на македонски). ИдиВиди. 16 јануари. http://www.dw.de/%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%BB/a-2541024. посет. 16 април 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]