Јануарски бомбашки напади во Ирак (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јануарски бомбашки напади
МестоБакуба, Карбала и Тикрит
Датумјануари 18-20, 2011 (UTC+3)
Мртвиоколу 133
Повредени230+
Број на осомничениАл Каеда

Јануарските бомбашки напади во Ирак претставуваат серија од бомбашки напади кои се случиле во текот на јануари 2011 година во Ирак.

На 18 јануари 2011 година, од бомбашки напад загинале 63 луѓе, а биле повредени околу 150 во градот Тикрит.[1] На 19 јануари 2011 година, од бомбашки напад загинале 15 луѓе[2][3] во градот Бакуба кој се наоѓа на 65 километри од престолнината Багдад.[3] На 20 јануари околу 56 луѓе починале кога биле детонирани две коли во близина на Карбала.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suicide bomber kills dozens in Tikrit“.
  2. „At least 15 killed in third straight day of suicide attacks in Iraq“. The Washington Post. 19 January 2011. Посетено на 19 January 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. 3,0 3,1 „Baquba ambulance suicide bomber targets Iraq police“. BBC News Online. 19 January 2011. Посетено на 19 January 2011.
  4. „Karbala car bombs kill dozens during Shia festival“. BBC News Online. 20 January 2011. Посетено на 20 January 2011.
  5. „Officials: Toll rises to 56 in Iraqi pilgrim blast“. The Washington Post. 21 January 2011. Посетено на 21 January 2011.