Јанош Фадрус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанош Фадрус
Роден(а)2 септември 1858(1858-09-02)
Перзбург, Кралство на Унгарија, Австриска империја
(сега Братислава, Словачка)
Починал(а)26 октомври 1903(1903-10-26) (возр. 45)
Будимпешта, Кралство на Унгарија, Австроунгарска империја
(сега Унгарија)
Државјанство Унгарија

Јанош Фадрус (2 септември 1858, Пресбург - 26 октомври 1903, Будимпешта ) бил скулптор на Унгарија [1][2][3][4][5][6] . Тој бил славен уметник на возраст со многу важни јавни комисии.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден во Пресбург , Унгарија (унгарски: Позсони ) (денес Братислава , Словачка ), Фадруш дошол од селско семејство и одел на училиште во Пресбург, каде што работел четири години основно училиште и две години средно училиште пред школувањето како бравар . По завршување на школувањето освоил златен медал за дизајн на порталот, а неговите резбани дела веднаш се сретнале со признание. Тој се запишал во училиште за резбање дрво во Зајгурок .

Скулпторско дело[уреди | уреди извор]

За време на воената служба во Прага помеѓу 1879 и 1883 година тој се сретнал со Јозеф Вацлав Мајслек , познат чешки скулптор и неговото влијание одиграло улога во неговата промена на насоката во кинеското сликарство и скулптура. "Главата на Асуверс", гипс, била исполнета со пофалби и му донеле патрони. Како добитник на стипендија, работел под Викторија Тилгнер, необароккан скулптор, во Виена од 1886 година па натаму, а потоа стана ученик на Едмунд Хелмер во Виенската академија. Фадрус, исто така, направил список на портрети ( Сезар Скомпарини во 1886, Кароли Назидлер во 1889 година, и г-ѓа Тивадар Ортвај во 1888 година).

Неговиот " Распетие ", кој го направил во Виена во 1892 година, го направил познат низ цела Унгарија .

Подоцна во 1892 година, Фадрус добил комисија за производство на конвенционалната статуа на " Марија Тереза " во Пресбург, која ја работел помеѓу 1892 и 1896 година, но подоцна целосно уништена во 1921 година од страна на словачки националисти. Во 1894 година тој бил награден со првата награда за неговиот план за " Кралот Матијас ", уште една коњска статуа, која билза откриена во Колозсвар ( Клуј-Напока ) во 1902 година. Завршил две алегориски статуи за Унгарската палата на правдата во 1893 година (кои сега се во сопственост на Унгарскиот етнографски музеј).

Неговите главни дела во дваесеттиот век, моделирани непосредно пред неговата смрт, вклучуваат Конен статуа на Бела Венкхајм ( Kisbér , 1901), Статуа на Веселени ( Zilah , 1901), Меморијалот Тухутум (Zilah, 1902) и Статуата на Лајош Тиса ( Сегед , 1903).

Фасрус, исто така, моделирал две "Атлас фигури" во 1897 година и два лава за големите порти на замокот Буда помеѓу 1901 и 1902 година.

Фадрус почина во 1903 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugh Chisholm (1911). The Encyclopædia Britannica: A Dictionary of Arts, Sciences, Literature and General Information. The Encyclopædia Britannica Co. стр. 891. |access-date= бара |url= (help)
  2. Bernard Samuel Myers, Shirley D. Myers (1969). McGraw-Hill dictionary of art. McGraw-Hill. стр. 378. Посетено на 2009-05-06.
  3. Stephen Sisa (1990). The spirit of Hungary: a panorama of Hungarian history and culture. Rákóczi Foundation. стр. 310. |access-date= бара |url= (help)
  4. RFE/RL, Inc. Research Institute (1994). RFE/RL research report. RFE/RL, Inc. стр. 28. |access-date= бара |url= (help)
  5. Kineton Parkes (1931). The art of carved sculpture. Chapman and Hall. стр. 168. Посетено на 2009-05-06.
  6. Eleonóra Babejová (2003). Fin-de-siècle Pressburg: conflict & cultural coexistence in Bratislava 1897-1914. East European Monographs. стр. 163. ISBN 9780880335157.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]