Јанош Сатмари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанош Сатмари
Лични податоци
Роден(а) 25 март 1969 (1969-03-25) (50 г.)
Надудвар, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)
Тежина 98 kg (216 lb)
Позиција голман
Прекар Саќи
Клупски податоци
Тековен клуб КШЕ Балатонфиреди
Број 16

Јанош Сатмари (25 март 1969) е унгарски ракометен голман кој игра за КШЕ Балатонфиреди. [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јанош ја започнал својата кариера во неговиот роден град, клубот РК Надудвари. Подоцна, тој играл за РК Дебрецен, пред да се пресели во РК Веспрем, каде што ги постигнал своите најдобри резултати од неговата кариера со пет унгарски шампионати и пет титули во Унгарија. [2]Тој исто така играл и во Шпанија, но само по една сезона се вратил во Унгарија. Во моментов игра за КШЕ Балатонфиреди.

Тој е поранешен унгарски интернационалец. Учествувал на пет светски првенства (1993, 1995, 1997, 1999, 2003)[3] и на четири европски првенства (1994, 1996, 1998, 2004). Тој играл и на Летните олимписки игри 1992, каде што унгарскиот национален тим завршил на седмо место, и на Летните олимписки игри 2004, каде што тимот го освоил четвртото место.

Тој му помогна на националниот тим како голмански тренер за време на подготовките за европското првенство 2010. [4]

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

  • Унгарски ракометар на годината : 1998

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Тој има ќерка, Ана (1993 година), која го следи патот на таткото и игра како ракометен голман. [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „János Szathmári“. Sports-reference.com. конс. 11 January 2011. 
  2. „János Szathmári Player Profile“ (Hungarian). Balatonfüredi KSE Official Website. конс. 21 January 2011. 
  3. „Magyarok a férfi világbajnokságokon, érmesek“ (Hungarian). Nemzeti Sport Online. конс. 26 January 2011. 
  4. 4,0 4,1 Férfi kézilabda Eb: Szathmári János kapusedzőként segíti a munkát“, Nemzeti Sport Online, 2 јануари 2010. (на Hungarian)