Јаник Колбахер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаник Колбахер
Handball Germany Nationalteam 2018 18298.jpg
Колбахер во 2018
Лични податоци
Роден(а) 19 јули 1995 (1995-07-19) (25 г.)
Бенсхајм, Германија
Националност Германец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.93 m
Позиција Пивот
Клупски податоци
Тековен клуб Рајн-Некар Ловен
Број 80
Jannik Kohlbacher
280x280пкс|Jannik Kohlbacher

Jannik Kohlbacher (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 19. Juli 1995
Geburtsort Bensheim, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,93 m
Spielposition Kreisläufer
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein Rhein-Neckar Löwen
Trikotnummer 80
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
0000–2012 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Großwallstadt
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2012–2013 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SG Leutershausen
2013–2015 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Großwallstadt
2015–2018 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Wetzlar
2018– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
Nationalmannschaft
Debüt am 6. November 2015 in Flensburg
            gegen Brasilienврска=Brasilianische_Männer-Handballnationalmannschaft|20x20пкс|Brasilien Brasilien
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 47 (90)

Stand: 28. Oktober 2018

Јанник Колбахер (* 19. Јули 1995 година во Бенсхајм ) е германски ракометар .

Почетоци и Кариера[уреди | уреди извор]

Училиште[уреди | уреди извор]

Колбахер, кој пораснал во Рејзен, област Биркенау, учел во училиштето Мартин Лутер во Римбах .[1] Во повисокото средно училиште тој се преселил во Рајхелсхајм во училиштето Георг Август.

Клуб и тимови за селекција[уреди | уреди извор]

Колбахер започна со ракометната игра во ХСГ Нидер-Либерсбах / Рејзен (денес ХСГ Вешницац). Тој беше назначен поради неговите убедливи настапи во окружниот избор на Ракометниот округ Дармштат. Паралелно, тој беше промовиран од Ракометниот центар Бергштрасе во Бенсхајм.[2] Во јануари 2007 година, Кохлбахер беше избран на турнирот во ХЕСЕ Купот на младите во округот Ц-младински младински тренер Кристоф Арбрустер за најдобар ротатор, а потоа назначен за селекцијата Хесе. Во 2009 година се преселил во Ц-Младината на ЈСГ Валштат, младинска заедница на ТВ Гросволштадт и ТВ Клајнволштат . Со овој тим тој беше на 20 години. Март 2010 Заменик-Хесенмајстер.[1] Во истата година Колбахер дојде до помлада академија на тогашната ракометна Бундеслига ТВ Гросвалштат.[3] Гросвалштат Б- младински стана баварски шампион и со второпласираниот А-млад. Во 2011 година беше назначен за националниот тим на Б-јуниор.[4] 2012 година, 1,93 промени   Метар круг тркачи на втората дивизија гард Leutershausen,[5] се врати од каде што по една сезона за лигата ривали ТВ Гросвалштат.[3] Од сезоната 2015/16 трчаше за првата лига ХСГ Вецлар, каде што потпиша двегодишен договор.[6]

Во летото 2018 година тој се преселил во Рајн-Некар Ловен .[7] Во 2018 година го освоил ДХБ Суперкупот со Рајн-Некар Ловен.

Националнен тим[уреди | уреди извор]

Јанник Колбахер припаѓал на екипата на германската репрезентација, за која постигнал 105 гола на 44 медали.[8] Со националниот тим го освои У-18 Европското првенство во 2012 година [5] и се во Светското првенство У-19 во 2013 година, на бронзениот медал .[9]

Во ноември 2015 година, Колбахер беше назначен од националниот тренер Дагур Сигурдсон во тимот на германската репрезентација за Суперкуп против Бразил, Србија и Словенија . На 6.   Во ноември 2015 година, тој дојде во Фленс Арена во Фленсбург за негово прво појавување во победата над Бразил од 29:20, на која придонел со два погодока.[10] На 31-ви Во јануари 2016 година тој беше во Полска со победата над Шпанија од 24:17. За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во серијата 20, која го негира подготовката.[11] На 7-ми јануари тој беше назначен за финалето од 16 и учествуваше на Европското првенство 2018 година.

Успех[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

сезона лига клуб игри Гејтс 7-метар поле цели
2012/13 Второ Бундес-лигата во ракомет SG Leutershausen 15 13 0 13
2013/14 Второ Бундес-лигата во ракомет TV Großwallstadt 36 145 0 145
2014/15 Второ Бундес-лигата во ракомет TV Großwallstadt 32 89 0 89
2015/16 Бундес-лигата во ракомет HSG Wetzlar 31 84 0 84
2016/17 Бундес-лигата во ракомет HSG Wetzlar 33 129 0 129
2017/18 Бундес-лигата во ракомет HSG Wetzlar 28 87 0 87
2012-15 Второ Бундес-лигата во ракомет целокупната 83 247 0 247
2015-18 Бундес-лигата во ракомет целокупната 92 300 0 300
2012-18 сите целокупната 175 547 0 547

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [12]

Веб врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Јанник Колбахер Munzinger

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Hessenmeisterschaft C-Jugend 2010 Веб-страница на Ракометниот округ Дармштат
 2. кариера [1] Веб-страница на Handball-Leistungszentrum Bergstraße
 3. 3,0 3,1 handball-world.com: За кругот: ТВ Großwallstadt враќа младински меѓународни [2] од 26-ти  
 4. Stefan Jünger: Во движење за професионален бизнис. [3]
 5. 5,0 5,1 Leutershausen започнува враќање во лига две [4] од 30.   Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „wechsel2012“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. handball-world.com: Помлад европски шампион за областа: Ветцлар вози планирање на персоналот напред [5] од 9.  
 7. handball-world.com: Јанник Колбахер станува лав на Рајн-Некар [6] од 21.  
 8. Error in Webarchive template: Empty url.
 9. handball-world.com: Силата на нервите и одличниот Ив Кункел ја донесоа Германија на бронзен медал [7] од 23.  
 10. handball-world.com: Колбахер и Дамке го слават успешното деби: тимот на ДХБ јасно го оддалечува Бразил [8] од 6.  
 11. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [9] од 15-ти
 12. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/jannik-kohlbacher/#s1434504-1=5c38b15f под "Статистика" и "Историски", пронајдени на 14.

Предлошка:Navigationsleiste Kader der Rhein-Neckar Löwen