Јана Витедова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јана Витедова (родена на 28 јуни 1948 година) е чешка писателка која живее во Шведска .

Таа е родена во Злин, а пораснала во Прага . Во 1971 година, таа добила политички азил во Шведска и се стекнала со диплома по психологија на Лундскиот универзитет . За разлика од многу чешки баратели на азил, Витедова го задржала чешкото државјанство.[1]

Таа придонела за чешките и шведските весници и списанија, вклучувајќи ги Obrys, Literární noviny, Telegraf, Tvar, Severské listy, Český dialog и Artes . Објавила неколку збирки од нејзината поезија, а нејзиното пишување е вклучено и во различни антологии. Нејзините дела се преведени на шведски, норвешки и англиски.[1][2]

Избрани дела [1][уреди | уреди извор]

  • Trosečníci křišťálové země (1997)
  • Zastavení v hloubce času (2007)
  • Kristallandets skeppsbrutna (2009)
  • Litiluisté nosí železnou korunu a navštěvují krále (2011)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 „Jana Witthedová“. databazeknih.cz (чешки).
  2. „Jana Witthed: Castaways From the Crystal Country“. Czech Center New York. Архивирано од изворникот на 2018-08-16. Посетено на 2021-11-21.