Јана Андреевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јана Андреевска
Родена Јана Андреевска
27 април 1967
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимање композитор

Јана Андреевска (27 април 1967 во Скопје) — македонски композитор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Студиите по композиција (1990) и постдипломските студии (1999) ги завршува на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во класата на професорот Т. Зогравски. Добитник е на Специјалната награда на Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ за најдобар студент (1989 -1990). Подоцна посетува три композиторски работилници во Охрид (1999-2001). Доцент на ФМУ, автор е претежно на оркестарски, камерни и дела за пијано кои се изведуваат во Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]