Прејди на содржината

Јамнаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамнаски јазик
Yamna, Sunum
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници560  (2005)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ymn

Јамнаскиот, или познат како сунумски, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јамнаски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]