Јама (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Јама
Јама се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Јама
Јама
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°32′09″ СГШ 20°41′37″ ИГД / 
Основни податоци
Име Јама
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кула).svg кула

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јама или Кула е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна фортификација. Се наоѓа на околу 5 km западно од селото, на висок рид со доминантна положба, каде се наоѓаат грамади од кршен камен што укажуваат на помала фортификациска единица -кула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069