Прејди на содржината

Јакчал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јак-чал

Јак-чал (во превод „ледена дупка“) (фарси:یخچال) е антички тип на ладилник.

Користен е како еден вид на фрижидер, односно се чувало и мраз, а служел и како чување на храна која била расиплива во летните периоди.

Но овој тип на градби и начини на чување на храна не е изумрен. тој се користи и денес во Иран.

Поврзано

[уреди | уреди извор]