Јазици во Сан Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Марино Јазици во Сан Марино Сан Марино
Официјален јазикиталијански јазик
Главен странски јазиканглиски, емилијанско-ромањолски јазик
Знаковен јазикиталијански знаковен јазик
Демографија на Сан Марино

Јазиците во Сан Марино е поим со кој се опфаќаат јазиците кои се зборуваат на територијата на државата. Сан Марино, официјално е еднојазична држава.

службен јазик[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Италијански јазик.

службен јазик во Андора е италијанскиот јазик (italiano). Овој јазик го зборува скоро целокупното население на државата.[1] Италијанскиот јазик е мајчин јазик на Италијанците. Покрај во Сан Марино, јазикот се зборува и во Италија, каде е национален и службен јазик. Италијанскиот е службен и во Швајцарија, а се зборува и во сите други држави каде има италијанско малцинство.

Останати јазици[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Емилијанско-ромањолски јазик.

Добар дел од народот во Сан Марино разбира или зборува емилијанско-ромањолски, поради блискоста на Сан Марино до Емилија-Ромања. Јазикот е дел од групата на галоиталски јазици.

Странски јазици[уреди | уреди извор]

Најзборувани странски јазици во државата се англискиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]