Јазици во Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андора Јазици во Андора Андора
Официјален јазиккаталонски јазик
Главен странски јазиканглиски, шпански, француски, португалски
Знаковен јазиккаталонски знаковен јазик
Демографија на Андора

Јазиците во Андора е поим со кој се опфаќаат јазиците кои се зборуваат на територијата на државата. Андора, официјално е еднојазична држава.

службен јазик[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Каталонски јазик.

службен јазик во Андора е каталонскиот јазик (català). Овој јазик го зборуваат околу 38% од вкупното население на државата.[1] Каталонскиот јазик е мајчин јазик на Каталонците. Покрај во Андора, јазикот се зборува и во мали делови во Франција и Шпанија, особено во Каталонија и Валенсија, каде е службен јазик. Вкупниот број на говорници на каталонскиот се проценува на 7.2 милиони (2010).[2]

Останати јазици[уреди | уреди извор]

Покрај каталонскиот, во државата се зборуваат и шпанскиот, францускиот и португалскиот јазик. Поради блискоста на овие јазици, како и миграцијата, јазиците се застапени со добар процент од вкупното население на државата.

  мајчин јазик
каталонски 38.8%
шпански 35.4%
португалски 15%
француски 5.4%
други 5.5%
извор: Observatori de l'Institut d'Estudis Andorrans Архивирано 22 август 2013 г..

Странски јазици[уреди | уреди извор]

Најзборувани странски јазици во државата се шпанскиот, францускиот и англискиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Framework Convention for the Protection of National Minorities CETS No. 157“. Conventions.coe.int. Посетено на 2012-11-25.
  2. Јазици во Андора на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]