Јадранка Недева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Родена 28 јануари 1980 (1980-01-28) (39 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање каратистка


Јадранка Недева (28 јануари 1980 во Скопје) — македонска каратистка.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Репрезентативец на Македонија во традициоално карате (1993), повеќекратен државен шампион на Македонија и учесник на балкански, европски и светски шампионати; освојувач на 3 бронзени медали на европски првенства за сениори, избрана е меѓу најдобрите 8 каратисти во светот (2003).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Недева“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 1039. (2009). Скопје: МАНУ.