Јадранка Димов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јадранка Чаушевска Димов (р. 1968 г.) — македонски дипломат, која била вонредна и ополномоштена амбасадорка во Франција, а подоцна и постојан делегат на Македонија во УНЕСКО на Обединетите нации.[1]

Образование[уреди | уреди извор]

Димов се школувала на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје каде дипломирала француски јазик и книжевност.

Кариера[уреди | уреди извор]

Димов ја започнала својата дипломатска кариера во Секторот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Македонија како помлад соработник во 1995 година, пред да биде распоредена во Париз за нејзината прва дипломатска мисија како втор секретар и унапредена на позицијата прв секретар и постојана делегација во УНЕСКО во 2000 година. [2] По враќањето во Министерството за надворешни работи на Македонија во 2001 година, до 2007 година била назначена за помошник раководител на Секторот за аналитика и истражување, а подоцна станала и раководителка на Секторот за безбедност и информатика. Работела како советник министер во македонската амбасада во Бугарија од 2008 до 2012 година.[3] Таа била именувана за амбасадорка на Македонија во Франција во август 2018 година и за постојана делегат во УНЕСКО во 2019 година. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sénateurs, Restaurant des. „Jadranka CHAUSHEVSKA DIMOV“. Institut Jean Lecanuet (француски). Посетено на 2021-10-27.
  2. „Министерство за надворешни работи“. Ministry of Foreign Affairs. Посетено на 2021-10-27.
  3. https://plus.google.com/+UNESCO (2021-03-25). „« La poésie est l'éternelle compagne de l'homme, elle partage son destin » - Blaže Koneski“. UNESCO (англиски). Посетено на 2021-10-27.