Јадовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иванчишка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСува Гора
УстиеВардар

Јаворска гора — е рекана планината Сува Гора југозападно од Гостивар.

Течение[уреди | уреди извор]

Тече низ селото Форино и се влева во Вардар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.