Јагода дрво (уред за соларна енергија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јавен соларен полнач - инсталиран во Обреновац, Србија, во октомври 2010 година.

Дрвото на јагода е првиот јавен соларен полнач за мобилни уреди во светот. Таа е развиена од српската компанија Strawberry Energy. Го освои првото место во конкуренција на Европската комисија за „Недела на одржлива енергија 2011“ во Брисел, во категоријата Потрошувачка.[1] [2][3]

Функционалност[уреди | уреди извор]

Јагода дрвото е соларна и WiFi станица која е инсталирана на јавни места како што се улиците, парковите и плоштадите, обезбедувајќи им на минувачите можност бесплатно да ги полнат своите мобилни уреди кога се надвор. Неговите главни делови се:

  • Соларни панели кои ја трансформираат сончевата енергија во електрична енергија
  • Батерии за полнење кои се акумулираат енергија и ја прават функцијата на јагода дрво повеќе од 14 дена без сонце
  • Шеснаесет жици за различни типови на мобилни уреди како што се мобилни телефони, камери, mp3 плеери итн.
  • Интелигентна електроника која овозможува баланс помеѓу произведената и потрошената енергија

Исто така, Strawberry Tree обезбедува бесплатен безжичен интернет во непосредна околина.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата идеја за јавен соларен полнач за мобилни уреди, Strawberry дрво беше развиен од Милош Милисављевиќ, основач на фирмата Strawberry Energy.

Од 2013

, беа поставени единаесет Strawberry Trees. Првиот јагоден стебло беше инсталиран во октомври 2010 година на главниот плоштад во општината Обреновац, Србија. Во текот на првите 40 дена од презентацијата на сончевиот полнач беа измерени 10.000 полнења. Една година подоцна, во соработка со Друштвото на Телеком Србија, во Општина Звездара, Белград, Србија беше формиран и втор Јавен соларен полнач за мобилни уреди. Во истиот месец, во Нови Сад, Србија, беше поставено трето дрво од јагода. До почетокот на 2012 година, повеќе од 100.000 полнења беа постигнати на сите три јагоди. [4] [5] 

Во соработка со Компанијата Телеком Србија, Strawberry Energy исто така инсталираше Strawberry Tree на овие локации:

  • Кикинда, Србија, во јули 2012. [6]
  • Врање, Србија, во август 2012 година. [7]
  • Бор, Србија, во октомври 2012 година. [8]
  • Ваљево, Србија, во октомври 2012 година. [9]

Во соработка со градот Белград и општина Палилула, енергијата од Strawberry инсталираше Strawberry Tree Black во Белград во паркот Ташмајдан, во ноември 2012 година, со потполно нов дизајн на српскиот архитект Милош Миливојевиќ. [10]

Во почетокот на 2013 година, Strawberry Energy, во соработка со градот Белград и организација Миксер, поставија јавен соларен полнач Strawberry Tree Flow со новиот дизајн на српските дизајнери Тамара Швоња и Војин Стојадиновиќ, на плоштадот Славија, Белград, Србија. [11]

Подоцна во 2013 година, преку проектот "Бјелина и Богатиќ - заедно на патот кон енергетската одржливост преку зголемување на енергетската ефикасност и промоција на обновливи извори на енергија" во рамките на Програмата за прекугранична соработка Србија - Босна и Херцеговина, во Бијељина се инсталирани два соларни полначи: пред Културниот центар и во Градскиот парк. [12]

Наводи[уреди | уреди извор]