Јаворска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаворска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСува Гора
УстиеВардар

Јаворска Рекарека во Северозападна Македонија и десна притока на реката Вардар.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Сува Гора. Нејзиното течение е југозападно од градот Гостивар. По спуштањето од падините на Сува Гора, таа поминува низ селото Форино и навлегува во Полошката Котлина, каде што се влева во реката Вардар од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 34. ISBN 978-9989-2117-6-8.