Јавачи на ветрот (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Јавачи на ветрот“
РежисерЉупчо Билбиловски
СценаристЉупчо Билбиловски
НастапуваатБорис Чоревски
Мето Јовановски
Перица Мартиновиќ
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1982
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Јавачи на ветрот “ - македонски телевизиски филм од 1982 година. Го режирал Љупчо Билбиловски кој е и автор на сценариото.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Борис Чоревски
Мето Јовановски
Перица Мартиновиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]