Јабунска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јабунска Река
Местоположба
Физички особености
УстиеПелагонија
Особености на сливот

Јабунска Рекарека во Југозападна Македонија со извор на планината Баба.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа на источната падина на планината Баба југозападно од селата Орехово, Буково и градот Битола по што реката се разводнува низ полето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.