Јабланица (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јабланица е вообичаен топоним во јужнословенските земји. Името доаѓа од зборот јаблан што го означува дрвото топола, и може да се однесува на: