Јабланица (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јабланица (бугарски: Ябланица) е гратче во западниот дел на Бугарија, во Ловечка област. Гратчето се наоѓа северно од Стара Планина на 70 километри од главниот град Софија во близина на автопатот Хемус, кој ги поврзува Софија и Варна. Градот е административен центар на Општина Јабланица и е познат по производството на слатки, посебно на алва и локум. Јабланица била прогласен за град во 1968 година. Јабланица има население од 2.896 жители (декември 2009).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]