Прејди на содржината

Ѕидот на плачот (плоштад)

Координати: 31°46′35.33″N 35°14′1.20″E / 31.7764806° СГШ; 35.2336667° ИГД / 31.7764806; 35.2336667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕидот на плачот
Поглед на плоштадот
Карта
Општи податоци
ГрадЕрусалим
Земја Израел
Почната1967

Ѕидот на плачот (англиски: Western Wall Plaza хебрејски: רחבת הכותל המערבי) — градски плоштад во еврејскиот четврт на Стариот град на Ерусалим, покрај самиот Ѕид на плачот, се наоѓа во источниот дел на плоштадот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

31°46′35.33″N 35°14′1.20″E / 31.7764806° СГШ; 35.2336667° ИГД / 31.7764806; 35.2336667