Ѕвонарот на црквата Нотр-Дам (филм од 1956)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ѕвонарот на црквата Нотр-Дам“ (Француски: Notre-Dame de Paris) — италијанско-француски филм од 1956 година во режија на Жан Деланоа (Jean Delannoy). Филмот е занован на романот на Виктор Иго, а автор на сценариото е Жан Оренше (Jean Aurenche). Главните улоги ги играат: Џина Лолобриџида (која ја глуми заводливата Циганка Есмералда), Ентони Квин (кој го игра Квазимодо) и Жан Дане (Jean Danet).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]