Ѕвездите на Гранд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕвездите на Гранд
Жанрмузичко натпреварување
Создадена одСаша Поповиќ
Водители
Судии
Земја на потекло Србија
Првичен јазикСрпски јазик
Бр. на серии13
Продукција
Времетраење160 минути
Продукциска куќа
  • Grand Production
Прикажување
Сликов формат
Првично прикажување2004 (2004)
Надворешни врски
Мрежна страницаgrand.online/zvezde-granda

Ѕвездите на Гранд (српска кирилица: Звезде Гранда, "Гранд ѕвезди") — телевизиско музичко натпреварување на српската естрада организирано од продукциската куќа " Гранд продукција " за да пронајде нови музички таленти. Емисијата содржи елементи од меѓународните франшизи, како што се идол и X фактор. Се емитува на комерцијална телевизија низ цела поранешна Југославија, емитувана примарно на Прва телевизија во Србија, претходно на "Пинк ТВ", како и други регионални телевизиски канали.

Изложбата досега има четиринаесет победници со различни други натпреварувачи кои се појавија на шоуто и добија успех во музичката индустрија како Тања Савиќ, Ристе Ристески, Рада Манојловиќ, Милан Станковиќ, Милица Павловиќ, Александра Пријовиќ и многу други. Ѕвездите на Гранд е веројатно најпопуларната талентна програма на Балканот со висока гледаност во поголемиот дел од сезоната.

Преглед на сезоните[уреди | уреди извор]

До сега, емитувани се 13 сезони, како што е сумирано подолу.      Победнички натпреварувач (или ментор)

Сезона Година Победник Од Судии Жири комисија
1 2004 година Бранислав Мојичевиќ  Србија / /
2 2005 година Милица Тодоровиќ  Србија
3 2007 година Душан Свилар  Србија Саша Поповиќ, луѓе од Гранд продукција, познати музичари и новинари
4 2008/09 Дарко Лазиќ  Србија
5 2010/11 Стефан Петрушиќ  Србија
6 2011/12 Дарко Мартиновиќ  Црна Гора
7 2012/13 Амар "Гиле" Јашаршахиќ  Босна и Херцеговина
8 2013/14 Мирза Селимовиќ  Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Зорица Брунцлик
Снежана Ѓуришиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Саша Поповиќ
Лепа Брена
Саша "Жика" Јакшиќ
9 2014/15 Харис Берковиќ  Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Зорица Брунцлик
Снежана Ѓуришиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
10 2015/16 Ибро Бублин  Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
гостин жири (подоцна Вики Миљковиќ )
Саша Поповиќ
Снежана Ѓуришиќ
11 2016/17 Алекса Перовиќ (со гласање на судиите)
Ристе Ристески (со јавно гласање)
 Србија
Македонија Македонија
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
Вики Миљковиќ
скриен жири
12 2017/18 Анид Ќушиќ  Босна и Херцеговина
13 2018/19 Џејла Рамовиќ  Босна и Херцеговина Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
Вики Миљковиќ
Ѓорѓе Давид
Земја Канал Премиера датум
 Србија РТВ Пинк 2004 година
ТВ Прва 2014
Македонија Македонија Канал 5
Сител ТВ
 Црна Гора Nova M
 Босна и Херцеговина OBN
Нова БХ 2018